sergirehberi.com

SERGİ         SANATÇI         MEKAN

Çağdaş Mağusa Gravürleri


“Çağdaş Mağusa Gravürleri” Kitabı DAÜ. Yayınları Arasından Çıktı.

Doç. Umut Germeç’in KKTC, Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin davetiyle katılıp, yürüttüğü çalıştaylar sonucunda oluşan gravür koleksiyonunu içeren “Çağdaş Mağusa Gravürleri” Sanatçı Ayhatun Ateşin’in editörlüğünde yayınlandı. Germeç kitapta yer alan yazısında yapılan çalıştaylara ilişkin,

“2006 yılından başlayarak Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde, sanatçı ve eğitimci Ayhatun Ateşin’in davetiyle “Gravür Günleri” başlığıyla çalıştaylar yaptık. Sergiler düzenledik. Kıbrıslı sanatçılarla ve öğrencilerle bilgimizi ve deneyimlerimizi paylaştık. Çalışyaylar genellikle Nisan ayının son haftasına denk geldiği için cemileler rengarenk açmış, Akdeniz’in suyu ılımış karşılıyordu, Mağusa bizi. Türkiye’den gelen sanatçılar olarak DAÜ topluluğundan, Kıbrıslı sanatçılardan gördüğümüz ilgi, konuk severlik bizi hep sevinçle ve gururla donatmıştır.

Türkiye’de çeşitli üniversitelerde öğretim üyesi olan sanatçıların da aralarında olduğu Onu aşkın sanatçı, farklı yıllarda gerçekleştirilen ona yakın çalıştaya davetli olarak katılmıştır. Bu sanatçıların büyük çoğunluğu gravür sanatını MSGSÜ Resim Bölümü Gravür Atölyesinde öğrenmişlerdir. Umut Germeç, Mesut Eren, Nedret Yaşar, Aslıhan Kaplan Bayrak, Sibel Kırık, Kadir Selçuk Yaşa, Mediha Sevinç gibi sanatçılar, Asım İşler’in, Fevzi Tüfekçi’nin ve Umut Germeç’in bu atölyede eğitim verdikleri dönemlerde öğrenci olmuşlardır.

Çalıştaylara katılan, Kıbrıs’ta yaşayan sanatçıların da yolu bu atölyeden geçmiş olanları vardır. Örneğin Filiz Asrak Ankaç aynı dönemde Asım İşler’in yönetimindeki atölyede birlikte çalıştığımız, kazı resim tekniklerini yetkin bir biçimde, kendi ifade gereksinimine göre uygulayan sanatçıdır. Her çalıştay öncesi sanatçıları, çoklukla kendi binek aracıyla Mağusa’daki önemli tarihi yapıları, ören yerlerini gezdirip, engin tarih, kültür ve doğa bilgisiyle donatan değerli sanatçı Hikmet Uluçam’ın da yolunun İDGSA’dan geçtiğini bilmekteyiz. Ayhatun Ateşin’in bu çalıştayları düzenlerken öncelikli amacı işin eğitim boyutu olmuştur. Öğrencilerle sanatçıları buluşturarak, uygulama sırasında öğrencilerin sanata ilişkin kendi yetilerini bulgulamaları ve geliştirmeleri için özverili bir çaba göstermiştir. Kendi deyimiyle “bir bilenle çalışmanın” öğrenmenin en etkili yolu olduğu düşüncesini bütün çalıştaylarda vurgulamıştır. Yine bu amaca yönelik Kıbrıs’ta kazı resme tutkusu ve yetisi olan, Hikmet Uluçam, Ayhan Menteş, İlkay Önsoy, Cevdet Alparslan, Mustafa Öztunç, Vedia Okutan, Eser Keçeci gibi değerli sanatçıların çalıştaylarda Türkiye’den gelen sanatçılarla birlikteliğini sağlamıştır.” Açıklamasını yapmaktadır.


“Çağdaş Mağusa Gravürleri”

Editör: Ayhatun Ateşin

Yazarlar:
Emin Çizenel
Okan Dağlı
Umut Germeç
Ege Uluca Tümer

Kapak Resmi:
Aslıhan Kaplan Bayrak

Yayınevi: emupress
ISBN: 978-605-9595-46-9

İletişim             Üyelik / Hizmetler             Gizlilik Politikası             Kullanıcı Sözleşmesi